Nigdy nie miałam większych problemów z ubraniem się. Wrodzone szczęście do szczupłej sylwetki i zawód stylistki – ciągła praca z ubraniami sprawiała, że naprawdę rzadko zdarzało mi się myśleć „nie mam się w co ubrać”. Kiedy zaszłam w ciążę moje ciało zaczęło się zmieniać. Wciąż naiwnie myślałam, że to tylko kilka kilogramów więcej i brzuch do ukrycia, że to nic wielkiego. Do czasu…

 

Kiedy rozpoczął się siódmy miesiąc, mój brzuch z dnia na dzień zaczął się powiększać.  Nie mieściłam się w dotychczasowe ciuchy, a luźne sukienki nagle zaczęły się opinać w różnych miejscach.

 

Siniło, masz kłopoty – pomyślałam.

 

Postanowiłam, że pomiędzy jedną, a drugą sesją czas zrobić porządek i w swojej szafie. I tak przedstawiam Wam dziś zestaw, który noszę nieprzerwanie od miesiąca: dżinsy z działu „Mama” w H&Mie i biała, męska oversize’owa koszula, którą uzupełniam kaszmirowym swetrem kiedy zrobi się chłodniej. Spodni kupiłam kilka par na zapas, a męskie koszule dorwałam w lumpeksach za grosze lub podkradałam chłopakowi. I już.

 

 

Ja nie jestem fanką sukienek, dlatego nawet teraz starałam się ich uniknąć. Najważniejsza była przede wszystkim wygoda. Bo mimo, że wszyscy dookoła Ci gratulują i mówią, że pięknie wyglądasz to i tak czujesz się jak kloc i nie w głowie Ci strojenie się. Mój chłopak chciał mnie nawet ubrać w leginsy (bo wygodne), ale nie dałam się.

 

Kompletowanie całej garderoby na kilka miesięcy ciąży to zdecydowanie zbędny wydatek. Taka inwestycja na pewno wam się nie zwróci i lepiej te pieniądze przeznaczyć na wyprawkę dla dziecka. Wybierzcie więc ok. 10-15 zestawów, gdzie bazą będą luźne, ale klasyczne  formy. Mogą być do siebie nawet łudząco podobne. Możecie w nich przechodzić kilka miesięcy i cieszyć się komplementami, które będą płynąć z każdej strony.

 

 

 

 

fot. Sonia Janów

Shirt Vistula sweater Solar jeans H&M shoes Kazar bag Mongrei

sunglasses Max Mara rings Wishbone

 

***

I have never really had problems dressing myself. My inborn fortune to a slim figure, and fashion profession – continuously working with clothes – made it a rare occasion for me to think ‘I do not have what to wear’. When I became pregnant my body started to change. I was still naively thinking that it is only a few pounds more, and that I will easily cover up. Up until…

 

When the seventh month began, my baby belly grew in size every day. I did not fit my clothes, and loose dresses suddenly began to be tight in various places. I thought — ‘Siniło, you’re in trouble’.

 

I decided that between photoshoots I would start sorting out my closet. Hence, I present you today with an outfit, which I have worn intermittently for a month: a pair of jeans from the ‘Moms’ section in H&M, a white mens oversize shirt, which I accompany with a cashmere sweater when it gets cooler. I stocked up on the trousers and bought several pairs, mens shirts I found in a thrift store for next to nothing, or I merely stole some from my boyfriend’s closet…

 

 

 

Young moms, as soon as they find out that they are pregnant or when their baby bellies begin to minimally stand out, immediately dress up in tent dresses thinking they will hide it. The effect is virtually the opposite. Wearing oversized ‘bin bag’ dresses is a cultural result from when our mothers and grandmothers would instruct to wear large dresses to completely cover up baby bellies. As if being pregnant was a reason for shame.

 

I am not a fan of these dresses, so even now I tried to avoid them. The most important part of dressing has been comfort. Because although everyone around you congratulates you and says that you look so beautiful, you still feel like one big block and dressing up is most definitely not on your mind. My boyfriend even wanted to buy me leggings (because they are comfortable) but I did not give in!

 

Getting a whole new wardrobe of clothes for a few months of pregnancy is definitely a redundant expense. Such an investment will certainly not pay back and it is best to spend that money on your baby’s layette. So, choose between 10-15 sets, where the base will be loose, yet classic forms. They may even be delusively similar. You will be able to wear them for several months, while enjoying the flow of compliments for you, coming from all directions.

— Follow me on Instagram

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

— Related Posts
Posted on Listopad 23 by Marta Sinilo

— W krainie Newbie lovers!

  Ok. Na samym początku mojej przygody z ciuszkami dziecięcymi popełniałam masę błędów. Moje przyzwyczajenia z pracy okazały się tutaj mało pomocne, a nawet tragiczne w skutkach. Wielokrotnie stylizowałam sesje zdjęciowe reklamowe i kampanie z dziećmi. Kierowaliśmy się wówczas względami estetycznymi, czyli przede wszystkim, żeby wyglądało ładnie i fajnie! Powinnam się wtedy read more

/ no comments
Posted on Listopad 13 by Marta Sinilo

— Zabezpieczony: DIOR

Brak zajawki, ponieważ wpis jest zabezpieczony hasłem.

/ no comments