Łuszcząca się skóra — jak temu zaradzić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Łuszcząca się skóra na twarzy, dłoniach lub innych częściach ciała to problem, z którym okresowo zmaga się wiele osób. Często jest on spowodowany przez czynniki zewnętrzne, a więc wysokie lub niskie temperatury czy kontakt z detergentami. Nierzadko jednak swędząca, zaczerwieniona, sucha i łuszcząca się skóra może być wywołana przez różnego rodzaju dermatozy, takie jak AZS, ŁZS czy wyprysk kontaktowy. W takiej sytuacji nie wystarczy tylko ją nawilżać, ale nierzadko konieczne jest podjęcie leczenia. Jak zaradzić łuszczącej się skórze? Podpowiadamy.

Dlaczego skóra się łuszczy?

Łuszcząca się skóra to objaw wskazujący na jej niewłaściwe nawilżenie lub uszkodzenie bariery hydrolipidowej. Może do niego dojść wskutek przerwania ciągłości skóry. Najczęściej za ubytki te jednak odpowiadają czynniki takie jak promieniowanie słoneczne czy zanieczyszczenia powietrza.  

W takiej sytuacji należy wdrożyć odpowiednią pielęgnację, której celem będzie nawilżenie głębszych warstw naszego naskórka, a także odbudowa warstwy hydrolipidowej skóry, czyli powłoki ochronnej, której zadaniem jest utrzymanie właściwego poziomu wilgoci we wnętrzu skóry. 

Łuszczenie się skóry a choroby dermatologiczne

W niektórych sytuacjach łuszczenie się skóry może wskazywać na początek choroby takiej jak atopia, łuszczyca i innych dermatoz. Bardzo często tego typu schorzenia mają podłoże genetyczne, a więc jeżeli u rodziców pacjenta występowały takie choroby, istnieje spore prawdopodobieństwo, że u niego również znajduje się gen odpowiedzialny za niewłaściwą reakcję immunologiczną skóry. 

Jeżeli łuszczeniu się skóry towarzyszą również inne dolegliwości takie, jak jej świąd, zaczerwienienie, pieczenie, a dodatkowo pojawiły się na niej zmiany o charakterze zapalnym, należy udać się do dermatologa, który postawi diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie. 

Łuszcząca się skóra a właściwa pielęgnacja

Łuszcząca się, sucha skóra w większości przypadków, zwłaszcza zimą jest spowodowana przez czynniki atmosferyczne, takie jak niskie temperatury, mróz i chłodny wiatr. W takiej sytuacji warto chronić ją nie tylko przy pomocy ubrań, ale także właściwie dobranej pielęgnacji. Duże znaczenie w chłodniejsze dni ma krem o działaniu okluzyjnym, który tworzy warstwę ochronną na skórze. 

Często łuszczenie się skóry wywołują nieodpowiednio dobrane preparaty kosmetyczne, zwłaszcza te, które w składzie posiadają mocne detergenty, alkohol, substancje drażniące, parabeny, aromaty czy barwniki. Odstawienie ich i rozpoczęcie kuracji przy pomocy hipoalergicznych dermokosmetyków o działaniu nawilżającym i okluzyjnym może szybko przynieść oczekiwane rezultaty. 

Łuszcząca się skóra — jakich kosmetyków używać?

Łuszcząca się skóra niezależnie od tego, czy spowodowana jest niewłaściwą pielęgnacją, czynnikami atmosferycznymi, czy dermatozą, ma zaburzoną barierę hydrolipidową. Dlatego bardzo istotne jest jej właściwe nawilżanie i odżywianie. Powinna być również regularnie oczyszczana. W tym celu należy używać delikatnych pianek i żeli pozbawionych mocnych detergentów. 

Bardzo istotne jest, żeby kosmetyki dobrane do takiej skóry nie pogorszyły jej stanu, a więc były pozbawione substancji drażniących, alkoholu czy detergentów. Najlepiej więc postawić na preparaty hipoalergiczne przeznaczone do skóry wrażliwej, suchej lub atopowej. 

Łuszcząca się skóra — leczenie

W przypadku kiedy łuszcząca się skóra to objaw alergii, atopii czy łuszczycy, należy udać się do dermatologa, który postawi diagnozę i dobierze właściwą kurację. Może być ona oparta o preparaty miejscowe, takie jak maści czy kremy o działaniu nawilżającym, przeciwświądowym i przeciwzapalnym. Czasami jednak konieczne jest wdrożenie doustnej antybiotykoterapii czy leków antyhistaminowych.

Grafika: www.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Polecamy