Jak tworzyć selfie doskonałe? Oto kilka wskazówek od fotografa

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Z pozoru wydaje się, że wykonanie selfie to bardzo prosta i szybka czynność. Rzeczywistość może okazać się inna, zwłaszcza gdy chcemy na zdjęciu wyglądać idealnie. Pomocne w stworzeniu doskonałego selfie będzie odpowiednie światło, które jest wręcz kluczowym warunkiem udanego obrazu, oraz ustawienie aparatu pod dobrym kątem. Jakie jeszcze wskazówki i triki warto zastosować w czasie wykonywania autoportretu?

Najlepszą metodą jest po prostu praktyka i testowanie różnych rozwiązań. Niektórzy twierdzą, że selfie warto robić wtedy, kiedy czujemy się pewni siebie oraz jesteśmy w dobrym nastroju, wówczas zdjęcia wychodzą o wiele lepiej. Fotografowie twierdzą, że oko obiektywu potrafi rozpoznać każdą nieszczerość oraz fałsz. Selfie to nie tylko sposób na opublikowanie kolejnego posta w mediach społecznościowych. Zdjęcia wykonywane sobie mogą być wspaniałą pamiątką i punktem odniesienia, zwłaszcza kiedy wykonujemy je regularnie. Co sprawi, że na selfie będziemy wychodzić jeszcze lepiej? 

7 wskazówek na idealne selfie

  1. Bądź pewna siebie 

Fotografka Idara Ekpoh twierdzi, że kluczem idealnego selfie jest pewność siebie osoby, która je wykonuje. Przed rozpoczęciem wykonywania zdjęć, warto odpowiednio się zmotywować. Pomocne może być przypomnienie sobie o swoich sukcesach i dobrych chwilach. Sprawdzić się mogą również techniki wykorzystywane przez osoby występujące publiczne, np. stanięcie w pewnej pozycji. Taka energia przełoży się na wykonywane zdjęcie oraz jego efekt. To też doskonała chwila, aby pomyśleć o swoich zaletach oraz przychylnym okiem spojrzeć na swoją urodę. 

  1. Robienie zdjęć przednim aparatem 

Wykonując selfie telefonem, warto posłużyć się przednim aparatem. Dzięki temu mamy możliwość podglądu tego, jak wygląda nasza twarz i ciało. To znakomity sposób, aby skupić swoją uwagę na pozowaniu i wybraniu najlepszej miny do zdjęcia. 

  1. Wykorzystanie samowyzwalacza 

Każdy nowoczesny model smartfona ma w swoich funkcjach opcję samowyzwalacza, więc warto to wykorzystać. Czasowe opóźnienie wyzwalacza pozwala na przybranie całkiem oryginalnej pozy oraz uwzględnienie obu rąk na swoich zdjęciu. Samowyzwalacz daje nam czas, aby odejść trochę od obiektywu i zrobić sobie selfie z innej perspektywy, ujmując w kadr większy obszar niż jedynie twarz. Fotografka Idara zaleca korzystanie z 3-sekundowego opóźnienia wyzwalacza, co jest wystarczającym okresem na ustawienie się do portretu. 

  1. Skupienie ostrości na twarzy 

Wiele aparatów pozwala nam wybrać obszar na zdjęciu, który ma być najbardziej ostry. W większości modeli wystarczy nacisnąć palcem na ekran w miejscu, gdy oko obiektywu powinno być szczególnie wyostrzone. Robiąc selfie, tym obszarem będzie nasza twarz, która powinna stanowić centralny punkt fotografii. 

  1. Nie bój się pozować i eksperymentować 

Idealne selfie to wynik prób i błędów, dlatego warto testować różne pozy, miny czy pozowanie z rekwizytami. Dzięki eksperymentom przed obiektywem można uwolnić swoją twórczą energię i dać się ponieść dobrej zabawie. Przy robieniu selfie nie towarzyszy nam fotograf ani cała ekipa, jednak jest to możliwość, żeby zrobić sobie własną sesję zdjęciową. Nie bój się! 

  1. Zadbaj o światło 

Zdjęcia robione w świetle dziennym zawsze będą lepsze niż te wykonane w kiepsko oświetlonym pokoju. Dlatego jeśli masz możliwość, warto robić selfie w jasnych pomieszczeniach lub na zewnątrz. Najlepszy efekt uzyskamy w słoneczne dni. Niektóre osoby decydują się na zakup specjalnej lampy do selfie, która pozwala uzyskać lepsze oświetlenie w warunkach domowych. 

  1. Aplikacje do edycji zdjęć 

Ostatnim etapem jest obróbka i edycja zdjęć w dedykowanych ku temu aplikacjach. Wiele systemów operacyjnych ma wgraną opcję automatycznego poprawiania zdjęcia, jednak dla lepszego efektu można skorzystać z bardziej wymagających narzędzi. Obsługa aplikacji do edycji jest bardzo prosta, zazwyczaj tego typu pomoce są bardzo intuicyjne. Jakie są najpopularniejsze aplikacje do obróbki zdjęć? 

  • Snapseed.
  • VSCO.
  • Adobe Lightroom.
  • Photoshop Express.
  • PicsArt Photo Studio.

Przeczytaj też: 21 cytatów na temat mody, które mogą posłużyć za życiowe motto

Zdjęcie główne: ROMAN ODINTSOV/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • ToTemat 20.10.2022

    Wydaje mi się, że kluczowe zawsze w dobrych zdjęciach jest stosowanie tego co najprostsze a zarazem najważniejsze. Chodzi mi o kadr – nie z przyłożenia cyknięte tylko z wybraniem tego co jest widoczne na zdjęciu raz jak to jest widoczne. Nie potrzeba filtrów ani niczego, bo filtry robić może otoczenie. Najważniejsze zdaje się dobre oszacowanie co powinno być widoczne na tym zdjęciu oraz w jakich proporcjach.

Polecamy