Podrażnienia skóry głowy – jak poradzić sobie z tym problemem? Poznajcie skuteczne metody

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Podrażnienia skóry głowy mogą wynikać z rozmaitych czynników, przede wszystkim zewnętrznych, ale również zaburzeń autoimmunologicznych. Nieprawidłowości hormonalne czy zaburzenia układu nerwowego mogą prowadzić do zmian skórnych także w obrębie skóry głowy. Oczywiście na zaczerwienienia wpływ ma także nieprawidłowa pielęgnacja czy zaburzenie bariery hydrolipidowej. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Jak powinna wyglądać pielęgnacja w przypadku podrażnionej skóry głowy?

Przede wszystkim istotne znaczenie ma dobór odpowiednich kosmetyków, które normalizują skórę głowy, a więc odbudowują barierę hydrolipidową, niwelują podrażnienia, a także tworzą barierę ochronną. Do składników, które zapewniają takie działanie z pewnością należą ceramidy. Istotne znaczenie mają także aminokwasy oraz kwas hialuronowy czy mocznik. Ten ostatni świetnie złuszcza zrogowaciały naskórek. Zatem jeśli występują problemy z przesuszeniem czy nadmiernym rogowaceniem, to warto sięgnąć po szampon czy odżywkę zawierającą takie składniki. Bardzo ważna jest zarówno odbudowa struktury skóry, jej dogłębne nawilżanie, odblokowanie porów, jak i dostarczenie składników odżywczych. W kosmetykach powinien znaleźć się kompleks witamin A, C i E, a także kwasy Omega-3 czy Omega-6, gdyż one budują zdrową barierę hydrolipidową. Na regulowanie produkcji sebum wpływ ma nie tylko witamina C, ale i niacynamid. Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne, podobnie jak witamina E, która wspomaga walkę z wolnymi rodnikami. Skalpu nie należy obciążać zatem trzeba go myć lekkim szamponem, natomiast odżywkę nakładać poniżej nasady włosów. Jest jednak jeden produkt, który doskonale się sprawdzi i można go wcierać delikatnie w skórę głowy. Serum na podrażnioną skórę głowy zawierające cenne składniki łagodzące i regenerujące jest bardzo łatwe w stosowaniu. Wystarczy nałożyć je na sekcje włosów pipetą. Należy pamiętać, że włosy powinny być wcześniej umyte i wysuszone. Po nałożeniu kropli na dane sekcje można wykonać delikatny masaż. Takie serum warto stosować nawet dwa razy dziennie zarówno rano, jak i wieczorem.

Czego należy unikać, gdy skóra głowy jest wrażliwa i skłonna do podrażnień?

Skoro już wiadomo, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry głowy ze skłonnością do podrażnień, to warto dowiedzieć się, czego trzeba unikać w pielęgnacji. Otóż wszelkie kosmetyki zawierając silne detergenty są wykluczone. Zatem w kosmetykach nie mogą się znaleźć SLS, SLES, parabeny, a także alkohol. Mają właściwości przesuszające i zdecydowanie źle wpływają na wrażliwą skórę głowy. W pielęgnacji należy również pamiętać o tym, by nie myć włosów zbyt ciepłą czy gorącą wodą. Jest to prosta droga do zwiększenia produkcji sebum, ale i powstawania podrażnień. Podobnie nie można stosować zbyt ciepłego nawiewu suszarki. Nie jest wskazana także stylizacja włosów na gorąco. Jeżeli już się na nią decydujecie, to pamiętajcie, by stosować sprawdzone kosmetyki termoochronne oraz unikać bezpośredniego kontaktu ze skórą głowy. Zbyt częsta koloryzacja czy rozjaśnianie również mogą powodować pojawianie się podrażnień. Dlatego warto ograniczyć ten zabieg do niezbędnego minimum. Najlepiej na koloryzację decydować się nie częściej niż co około 3 miesiące. Warto wybrać taką, która pozwoli na tak długie odstępy, np. sombre. Jeżeli już konieczne jest wyrównanie koloru czy też pokrycie odrostów, to należy wybrać tonowanie zamiast klasycznej koloryzacji czy też rozjaśniania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wałki do włosów – jakie wybrać i jak ich używać?
Wałki do włosów – jakie wybrać i jak ich używać?
Marzą Ci się piękne loki? Znajdź idealne wałki dla siebie. Oto nasze propozycje!
Pończochy idealne – jak je wybrać? 
Pończochy idealne – jak je wybrać? 
Oto kilka porad, dzięki którym znajdziesz swoje idealne modele pończoch w ofercie polskiej marki Gabriella. 
Jak właściwie oceniana jest wartość starych pieniędzy?
Jak właściwie oceniana jest wartość starych pieniędzy?
Dowiedz się, jak ekspert ocenia wartość starych pieniędzy, jakie czynniki mają wpływ na ich cenę i dlaczego niektóre monety mogą być niesamowicie cenne.
Ostatnie wpisy
Polecamy