10 zasad dress code’u, które obowiązują na dworze królewskim. Niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedyś były bardziej restrykcyjne, teraz do niektórych podchodzi się z większym dystansem. Brytyjską rodzinę królewską obowiązuje wiele zasad, w tym te dotyczące mody i ubioru. Wybraliśmy najciekawsze, oto one!

Kolorowe outfity

Ile razy byśmy nie widzieli królowej Elżbiety, zawsze jej stylizacja jest niezwykle kolorowa – zielona, czerwona, niebieska, pomarańczowa, żółta. Dzięki temu każdy bez problemu ją dostrzeże nawet w tłumie, mimo że mierzy lekko ponad 160 cm wzrostu. Ta zasada tyczy się całej rodziny, chociaż Kate Middleton podchodzi do niej ostrożnie i częściej wybiera bardziej stonowane barwy.

Nakrycie głowy? Obowiązkowo!

Oficjalne uroczystości rządzą się swoimi prawami, a na królewskim dworze obowiązuje dodatkowo zasada, że kobiety muszą nosić kapelusze lub podobne nakrycia głowy, jak fascynator czy toczek (im bardziej wymyślne, tym lepiej), jednak tylko do godziny osiemnastej. Później wymagane są tiary, diademy, przy czym dotyczy to mężatek.

Spodnie tak, ale…

Kobiety należące do rodziny królewskiej mogą występować publicznie w spodniach, ale pod jednym warunkiem. Muszą wówczas zestawić je z koszulą bądź żakietem.

Rajstopy nawet w upały

Królowa Elżbieta ściśle trzyma się zasady mówiącej o noszeniu cielistych rajstop – zawsze, choćby bardzo cienkich, bez względu na temperaturę powietrza. Jej zdaniem nogi wyglądają wówczas dużo lepiej.

Czarny strój do walizki

Zasady dotyczące ubioru obowiązują również w zagranicznych podróżach. Jeśli członkowie dynastii Windsorów planują taki wypad, muszą obowiązkowo spakować do walizki całkowicie czarny strój. Dlaczego? Otóż powód jest prosty – w razie nagłej śmierci w rodzinie.

Zakaz zdejmowania płaszcza

W miejscu publicznym członkowie dynastii Windsorów nie mogą zdejmować okrycia wierzchniego. Jeśli zatem pojawią się w płaszczu, to do końca danego wydarzenia muszą w nim pozostać – bez względu na to, czy odbywa się ono na powietrzu, czy w pomieszczeniu.

Bez torebki ani rusz

Do obowiązkowych i nieodłącznych elementów stylizacji każdej członkini rodziny królewskiej należy bezsprzecznie torebka, przeważnie kopertówka. Kobiety muszą ją mieć, nawet jeśli miałaby pozostać przez cały czas pusta.

Idealny kolor

Kobiety na dworze królewskim współpracują z ekspertem do spraw kolorów. Dobiera on indywidualnie kolor dla każdej z nich, który idealnie koresponduje z urodą, karnacją i kolorem włosów. Przykładowo Kate najkorzystniej prezentuje się w odcieniach niebieskiego, natomiast Meghan – zielonego.

Mundur na oficjalne okazje

Dress code obowiązuje również panów, którzy podczas ważnych uroczystości, jak choćby śluby czy wydarzenia rangi państwowej, związane z obchodami czy wojskiem, mają mieć na sobie mundur. Garnitur, smoking czy frak nie wchodzą w grę.

Dress code dzieci

Dzieci należące do brytyjskiej rodziny królewskiej muszą przestrzegać modowych zasad. Przykładowo dziewczynki zawsze mają mieć na sobie odpowiednią do okazji sukienkę, natomiast chłopcy – do ósmego roku życia – krótkie spodenki.

Przeczytaj też: 5 lekcji stylu, które otrzymałyśmy od Lady Di

Zdjęcie główne: Max Mumby/Indigo/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak właściwie oceniana jest wartość starych pieniędzy?
Jak właściwie oceniana jest wartość starych pieniędzy?
Dowiedz się, jak ekspert ocenia wartość starych pieniędzy, jakie czynniki mają wpływ na ich cenę i dlaczego niektóre monety mogą być niesamowicie cenne.
Ekologiczne ubrania i dodatki, czyli jakie? Wyjaśniamy, co znaczy, że dany projekt jest przyjazny środowisku
Ekologiczne ubrania i dodatki, czyli jakie? Wyjaśniamy, co znaczy, że dany projekt jest przyjazny środowisku
Bycie eko popłaca i nie chodzi wyłącznie o zmianę nawyków żywieniowych czy wyłączanie światła. To także kupowanie ekologicznych ubrań i dodatków. O co chodzi? Wyjaśniamy!
Jedna z ulubionych marek polskich it-girls przedstawia nowości na wiosnę. Uwaga – w tych produktach można zakochać się od pierwszego wejrzenia!
Jedna z ulubionych marek polskich it-girls przedstawia nowości na wiosnę. Uwaga – w tych produktach można zakochać się od pierwszego wejrzenia!
Patrząc na tę kampanię, natychmiast poczujesz wiosnę!
Ostatnie wpisy
Polecamy