Jak prawidłowo dobrać stanik?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Biustonosz to jeden z najbardziej wielofunkcyjnych i potrzebnych elementów garderoby. Dobrze dobrany stanik sprawia, że piersi wyglądają estetycznie, ale najważniejszy jest tu aspekt zdrowotny, ponieważ biustonosz ma przede wszystkim odciążać kręgsłup. Wiele kobiet nie wie, jak dobrać stanik, przez co noszą one bieliznę w złym rozmiarze lub odpowiedni rozmiar w zły sposób. Podpowiadamy, jak dobrać idealny stanik. 

Obwód pod biustem  

Dobry stanik powinien nosić większość (do 80%) masy biustu. Choć wydaje się to niemożliwe, dobrze dopasowany obwód stanika jest w stanie udźwignąć tak duże obciążenie i dać odpocząć Twoim plecom. Jak jednak dobrać i zmierzyć obwód pod biustem? 

Dobrze dobrany obwód powinien przylegać do ciała, ale pozostawiać na tyle luzu, byś mogła swobodnie oddychać. Część tylna nie powinna dać się odciągnąć od ciała na odległość większą niż trzy palce. Powinna też leżeć prostopadle do przedramion i znajdować się na tej samej wysokości, co przednia część stanika. Jeśli tylna część obwodu przemieszcza się, znaczy to, że jest on za duży. Przy podnoszeniu rąk biustonosz powinien pozostawać na swoim miejscu. Z przodu stanika, pod fiszbinami nie powinien zmieścić się więcej niż jeden palec. 

Rozmiar miseczki 

Miseczka stanika ma największy wpływ na to, jak będzie wyglądał biust. Często zdarza się, że źle dopasowane biustunosze i staniki damskie mają za małą miseczkę, przez co piersi “wylewają się” z nich i powstają nieestetyczne wypukłości. Z kolei jeśli miseczka jest za duża, jej brzegi odstają od ciała, a podczas ruchu biustonosz się marszczy i podwija. 

Przy dobrze dobranym rozmiarze, miseczka powinna odpowiadać kształtowi piersi i naturalnie nawiązywać na linię biustu bez wpijania i odstawania. Kształt miseczek  również ma istotne znaczenie. Nawet w przypadku właściwie dobranego rozmiaru, miseczka może źle leżeć. Każde ciało jest inne, dlatego warto odwiedzić więcej niż jeden sklep z bielizną damską i poszukać takiego kroju stanika, który będzie Ci najbardziej odpowiadać.  

Ramiączka stanika 

Złe ramiączka to bardzo częsty powód, dla którego biustonosz uważany jest za niewygodny. Jak już wiesz, większość wagi piersi powinna spoczywać na obwodzie biustonosza, nie na ramiączkach. Powinny nieść co najwyżej 20% wagi biustu, większe obciążenie kończy się problemami. Ramiączka nie mogą wpijać się w skórę, a jednocześnie nie powinny opadać i zsuwać się z ramion. W przypadku ogromnej większości modeli staników, długość ramiączek można regulować, więc je skrócić skrócić lub przedłużyć w miarę potrzeb. 

Czy mój stanik jest dobry?  

Sygnałem, świadczącym o tym, że stanik jest źle dobrany, mogą być odciski na skórze, nieestetyczny wygląd biustu, ale też bóle odcinka szyjnego kręgosłupa oraz ramion. Najczęściej odpowiedzialny za wbijanie się biustonosza w skórę oraz bóle pleców, jest nieodpowiedni obwód. Wagę niosą wtedy ramiączka, co sprawia, że stanik przestaje spełniać swoją podstawową funkcję. Z kolei w przypadku nieestetycznego wyglądu biustu, winna jest źle dopasowana miseczka. Dobrze dobrany stanik, zwłaszcza w przypadku dużego biustu, zapewnia komfort i chroni kręgosłup przed nadmiernym obciążeniem. 

Fot.: Katherine Kromberg/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wałki do włosów – jakie wybrać i jak ich używać?
Wałki do włosów – jakie wybrać i jak ich używać?
Marzą Ci się piękne loki? Znajdź idealne wałki dla siebie. Oto nasze propozycje!
Odzież na ekranie: jak moda w mediach społecznościowych wpływa na nasze wybory zakupowe
Odzież na ekranie: jak moda w mediach społecznościowych wpływa na nasze wybory zakupowe
Sprawdź, jak moda prezentowana w mediach społecznościowych zmienia nasze wybory zakupowe i kształtuje trendy w odzieży.
Komodę do wnętrza domu – na podstawie jakich cech wybrać najlepszy model?
Komodę do wnętrza domu – na podstawie jakich cech wybrać najlepszy model?
Sprawdź nasze wskazówki jak dobrać komodę, która podkreśli styl Twojego wnętrza i sprosta wymaganiom funkcjonalności. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając mebel.
Ostatnie wpisy
Polecamy