W jaki sposób możesz wesprzeć swój organizm w produkcji kolagenu

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kolagen jest białkiem, które produkuje Twoje ciało. Pełni ono wiele istotnych funkcji, między innymi w budowie skóry, kości i mięśni, ścięgien i więzadeł czy wspomaganiu krzepnięcia krwi. W ostatnich latach stał się popularny jako składnik suplementów diety i kosmetyków, mających zapewnić skórze jędrność a włosom blask i generalnie przeciwdziałać starzeniu. Jednym z najbardziej widocznych skutków braku kolagenu, którego nasz organizm wraz z wiekiem produkuje coraz mniej, jest właśnie wiotkość skóry.

Istnieje kilka dowiedzionych naukowo sposobów na to, aby swojemu organizmowi pomóc produkować to niezwykle ważne białko. Cały proces zachodzi dzięki dwóm aminokwasom, glicynie i prolinie, które do połączenia się używają witaminy C. Można więc zacząć od suplementowania tej witaminy lub spożywania większej ilości jedzenia bogatego w nią. Są to głównie cytrusy, ale też papryki, brokuły czy truskawki. Prolina znajduje się m. in. w białkach jaj, produktach mlecznych i grzybach. Glicynę uzupełnimy poprzez spożywanie produktów z żelatyną i proteinami. Twojemu organizmowi potrzebne są różne białka, których źródłem jest głównie mięso ale też nabiał, rośliny strączkowe, soczewica i tofu. Tak więc również osoby na diecie wegetariańskiej i wegańskiej mogą zapewnić sobie stały dostęp do białek.

Używane bezpośrednio na skórę mogą być skuteczne kosmetyki z aloesem, algami, żeń szeniem, witaminą C i kwasem hialuronowym. Serum z jednym z powyższych jako głównym składnikiem wspomoże działanie organizmu od zewnątrz.

Co robić, aby nie niszczyć swojego kolagenu? Przede wszystkim unikaj promieniowania ultrafioletowego. Dlatego tak ważne jest codzienne zabezpieczanie się przed słońcem kremami z filtrem. Kolejnym krokiem jest ograniczenie cukru w diecie i palenia tytoniu, który utrudnia organizmowi produkcję kolagenu, co prowadzi do szybszego powstawania zmarszczek.

Spożywanie wszelkich suplementów diety z kolagenem i uzupełnianie braków witamin należy uprzednio skonsultować z lekarzem.

Przeczytaj też: 7 wskazówek, by cieszyć się promienną skórą

Zdjęcie główne: Noah Buscher/ unsplah.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odkryj polski sklep z atrakcyjnymi cenami
Odkryj polski sklep z atrakcyjnymi cenami
Znasz już Sinsay? Jeśli nie, czas to zmienić!
Czy modny makijaż może wyglądać naturalnie? Odkrywamy sekrety beauty gurus
Czy modny makijaż może wyglądać naturalnie? Odkrywamy sekrety beauty gurus
Dowiedz się, jak osiągnąć modny, ale zarazem naturalny wygląd dzięki sekretom największych specjalistów w branży kosmetycznej. Zrozumieć, jak podkreślić swoją urodę nie trącąc przy tym sztucznością.
Znaczenie kompleksowej opieki medycznej w nowoczesnym systemie zdrowia
Znaczenie kompleksowej opieki medycznej w nowoczesnym systemie zdrowia
Kompleksowa opieka medyczna to podejście, które przekształca tradycyjne metody leczenia, przenosząc akcent z pojedynczych interwencji medycznych na holistyczne traktowanie pacjenta.
Ostatnie wpisy
Polecamy