Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Wygląd zewnętrzny ma istotny wpływ na nasze samopoczucie. Jednym z jego elementów są lśniące, zdrowo wyglądające włosy ułożone w atrakcyjną fryzurę. By uzyskać taki efekt konieczna jest jednak ich regularna pielęgnacja przy zastosowaniu odpowiednio dobranych kosmetyków. Jak dobierać kosmetyki do włosów, by regularna pielęgnacja przyniosła oczekiwane efekty? Na co należy zwrócić uwagę?
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać wybierając kosmetyki do włosów jest określenie ich typu. Różne rodzaje włosów wymagają bowiem odmiennej pielęgnacji. Włosy mogą być cienkie lub grube, przesuszone, proste lub kręcone. Istotne jest również określenie stanu skóry głowy, która może być tłusta, sucha, podatna na podrażnienia lub ze skłonnością do łupieżu. To właśnie na podstawie tych parametrów dobieramy wszystko do włosów. Pamiętajmy, że zarówno w przypadku włosów jak i skóry głowy ich charakter może się zmieniać równie często co inne potrzeby naszego organizmu. Dlatego należy regularnie dokonywać oceny skuteczności aktualnie stosowanych kosmetyków do włosów i zmieniać je, jeżeli nie dają pożądanych efektów.
Kondycja włosów w dużej mierze jest zależna od stanu skóry głowy i mieszków włosowych. Podstawę jej pielęgnacji stanowi odpowiednio dobrany szampon, który dopasowujemy zawsze do typu skóry głowy, a nie włosów. Jego głównym zadaniem jest bowiem jej skuteczne oczyszczenie. Dodatkowo istotny jest sposób, w jaki myjemy głowę. Należy ją delikatnie masować okrężnymi ruchami, tak by dodatkowo stymulować jej ukrwienie. Jeżeli skóra głowy będzie zdrowa, włosy nie tylko będą dobrze wyglądały, ale również będą szybciej rosły. Wybierając szampon zwróćmy uwagę na jego skład. Agresywne szampony zawierające składniki silnie oczyszczające sprawdzą się w przypadku tłustej skóry głowy. Jeśli natomiast mamy skórę suchą i wrażliwą, lepiej wybrać kosmetyk do włosów o delikatnej formule myjącej, który dodatkowo będzie posiadał również składniki nawilżające skórę.
O ile szampon do włosów dba o prawidłową kondycję skóry głowy, o tyle na stan włosów największy wpływ mają odżywki do włosów i regularnie stosowane maski. Odżywki i maski do włosów przede wszystkim mają na celu chronić je przed wysuszeniem i utratą elastyczności. Mogą zawierać humektanty (np. gliceryna), substancje natłuszczające (takie jak olejki roślinne), regenerujące (m.in. keratyna czy ceramidy) i wykazujące działanie ochronne przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia czy wysoka temperatura w trakcie modelowania.
Zdecydowanie unikajmy produktów, które zawierają w swoim składzie obciążające włosy silikony i parabeny, czy naruszające ich strukturę SLS-y i sztuczne barwniki. Ze względu na fakt, iż myjąc głowę każdorazowo usuwamy pełniące funkcje ochronne sebum, odżywka do włosów powinna być stosowana za każdym razem. Z kolei maska nawilżająca do włosów, ze względu na swoją skoncentrowaną formułę, która może nieco obciążać włosy, powinna być stosowana nie częściej niż dwa razy w tygodniu.
Posiadaczki włosów normalnych mają sporo szczęścia, gdyż ten typ włosów nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Są one z natury gładkie i błyszczące, bez skłonności do puszenia się. W ich przypadku wystarczą w zupełności lekkie, nawilżające odżywki do włosów, które podkreślą ich naturalne atuty, bez dodatkowego obciążenia. Mogą to być zarówno tradycyjne odżywki do włosów do spłukiwania, jak również coraz popularniejsze w ostatnich latach odżywki bez spłukiwania.
Włosy o charakterze mieszanym można nazwać przeciwieństwem włosów normalnych, gdyż są one bardzo problematyczne w pielęgnacji i wymagają wiele uwagi. W większości przypadków wraz ze wzrostem zwiększa się ich skłonność do przesuszania. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku mimo wszystko odżywka do włosów o działaniu silnie nawilżającym i regenerującym, z dużą zawartością nie tylko humektantów, ale również emolientów, takich jak oleje roślinne.
Z powodzeniem w przypadku włosów mieszanych można stosować odżywki bez spłukiwania, które tworzą na pasmach dodatkową warstwę ochronną, zmniejszając tym samym ucieczkę wody z ich wnętrza. Pamiętajmy jednak, żeby nie nakładać ich od nasady głowy, a mniej więcej od połowy długości. W ten sposób nie obciążymy ich i nie przyspieszymy ich przetłuszczania się.
Włosy suche, jak można się domyślać, nieustannie potrzebują silnej dawki nawilżenia oraz jak największej ilości składników regenerujących, gdyż w wielu przypadkach ich kondycja wynika nie tylko z ich naturalnej budowy, ale również zabiegów modelujących czy koloryzujących. W krótkim czasie po myciu tracą one zwykle swoją gładkość i elastyczność, puszą się i stają się matowe. W ich przypadku najlepiej sprawdzą się odżywki do włosów o działaniu wzmacniającym i odbudowującym strukturę włosa, np. z keratyną czy ceramidami, a także dużą zawartością składników nawilżających, które wygładzą ich strukturę i przywrócą im blask. W przypadku włosów suchych i zniszczonych nie tylko odżywka do włosów stanowi obowiązkowy punkt codziennej pielęgnacji. Dobra maska nawilżająca do włosów również powinna być stosowana regularnie, by utrzymać je w prawidłowej kondycji.
Włosy kręcone to dla jednych powód do dumy, dla innych źródło wielu kompleksów i problemów. Ich wygląd, skręt, blask i sprężystość w dużej mierze zależne są od systematycznej pielęgnacji, a to jakie kosmetyki do włosów stosujemy ma tu kluczowe znaczenie. Włosy kręcone charakteryzują się bowiem wysoko porowatą strukturą, co sprawia, że są skłonne do puszenia się, matowienia i przesuszania, a jednocześnie bardzo grube. W efekcie zamiast pięknych, błyszczących loków możemy osiągnąć nieestetyczny efekt „pudla”.
Szukając odżywki do włosów kręconych warto wybierać produkty z dużą zawartością protein i keratyny, a także składników o działaniu nawilżającym, które wygładzą łuski włosów, minimalizując ilość uciekającej z nich wody.
Włosy cienkie posiadają delikatną strukturę, która zdecydowanie nie lubi dodatkowego obciążenia. Odżywki do włosów w tym przypadku powinny nawilżać je w taki sposób, by dodatkowo ich nie obciążać. Niewskazane są więc w tym przypadku kosmetyki do włosów z dużą zawartością olejków czy silikonów. Tworzą one bowiem na powierzchni włosa film, który dodatkowo je obciąża. Zamiast gęstych formuł, posiadaczki włosów cienkich powinny sięgać po odżywki do włosów o lekkiej konsystencji przypominającej mleczko lub odżywki bez spłukiwania w sprayu.
Pamiętajmy, że często cienkie, rzadkie włosy są efektem zaburzeń hormonalnych lub chorób skóry głowy. W tym wypadku w pierwszej kolejności należy wyeliminować przyczynę źródłową, a dopiero później zadbać o prawidłowe odżywienie osłabionych włosów. By pomimo cienkich włosów nasza fryzura posiadała prawidłową objętość, kosmetyki do włosów nakładajmy zawsze w pewnej odległości od nasady.
Fot.: materiały prasowe Klienta.