6 książek o modzie, które warto mieć w swojej biblioteczce

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wszyscy miłośnicy mody powinni nie tylko śledzić najnowsze trendy, oglądać pokazy i nowe kolekcje projektantów, ale również sięgać po książki – kompendia wiedzy, poradniki, biografie. Prezentujemy listę obowiązkowych książek o modzie.

„To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” Aleksandra Boćkowska

Moda w okresie PRL-u była mocno upolityczniona, jednak nie brakowało buntu przeciwko systemowi, przełomu oraz manifestacji indywidualizmu. Autorka trafnie i lekkim piórem opisuje to, co się wtedy działo, skupia się na zjawiskach kształtujących modę PRL-u, wyjaśnia, dlaczego moda miała tak wielkie znaczenie dla państwa i dla społeczeństwa.

Uwagę zwracają również archiwalne fotografie, które nie tylko wzbogacają treść, ale też pozwalają zobrazować i oddać klimat tamtych czasów. Lektura polecana jest wszystkim miłośnikom historii polskiej mody, bez względu na wiek.

„Kobiety, które wstrząsnęły światem mody” Bertrand Meyer-Stabley

Vivienne Westwood, Coco Chanel, Nina Ricci, Elsa Schiaparelli, Sonia Rykiel, Jeanne Lanvin, Miuccia Prada, Róża Bertin, Jeanne Paquin, Madeleine Vionnet, Madame Gres i Carven – dwanaście kreatorek mody po dziś dzień stanowi inspirację dla milionów kobiet oraz designerów i projektantów na całym świecie.

Autor przedstawia ich biografię oraz zdradza kulisy i filozofię pracy, nie pomijając tła historycznego. Ponadto wplata liczne ciekawostki o słynnych klientkach, modzie panującej na dworach czy trendach popularnych wśród paryskiej socjety.

„Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody” Bertrand Meyer-Stabley

Druga pozycja tego samego autora, który wziął pod lupę najważniejsze męskie nazwiska światowej branży mody – Christian Dior, Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, Charles Frederick Worth, Paul Poiret, Jean Patou, Cristóbal Balenciaga, Yves Saint Laurent, Karl Lagerfeld, Jean Paul Gaultier, Christian Lacroix, John Galliano. Wszyscy pełni pasji, odwagi, a przy tym obdarzeni wybitnym talentem.

W książce nie brakuje opowieści o ich życiu oraz pracy, jak też wzmianek o pokonywaniu przeciwności, zmaganiu się z wyzwaniami danego okresu czy o… konkurencji. Całość dopełniają ciekawe fotografie.

„Historia mody. Od krynoliny do mini” Irma Kozina

To podręcznik-album z 700 zdjęciami, ilustracjami i rysunkami, pełny wartościowej wiedzy o modzie, ale podanej w zupełnie nowy sposób. Autorka prosto i przystępnie analizuje historię mody, jak również współczesne trendy, które wiele czerpią właśnie z przeszłości. Dodatkowo sięga do społeczno-politycznych kontekstów tychże procesów.

Na tym nie koniec. Czytelnicy będą mogli również dowiedzieć się  o ewolucji poszczególnych części garderoby, o kultowych pokazach mody, o motywacjach projektantów wraz z opisem ich procesów twórczych.

„Trendy i owędy, czyli czego nie wiedzieliście o modzie, a chcielibyście wiedzieć” Alicja Budzyńska, Katarzyna Olech-Michałowska

To prawdziwe kompendium wiedzy dotyczącej strojów różnych kultur i epok – od starożytności po współczesność, od szat królewskich po modę znanych subkultur. Autorki w nowatorski sposób rozkładają je na czynniki pierwsze, analizując najdrobniejsze detale, przedstawiając przy tym ich wpływ oraz przenikanie do różnych sfer życia.

Zawarte wnioski i spostrzeżenia docenią zarówno młodsze, jak i starsze pokolenia. Wspomniano tu nie tylko o światowych ikonach mody, ale też o osobach kultury masowej, jak Michael Jackson czy Kate Moss, dla których branża fashion nie była obojętna.

„Rzeczowo o modzie męskiej. Poradnik każdego mężczyzny” Michał Kędziora

Tym razem coś typowo dla panów. Autor znany jako Mr. Vintage, prowadzący najpopularniejszy i najbardziej opiniotwórczy polski blog o modzie męskiej, stworzył kompendium wiedzy.

W ciekawy i wyczerpujący sposób odpowiada na najczęściej zadawane pytania – jak dobrać strój do okazji, czy spodnie powinny być jaśniejsze od marynarki oraz dlaczego czarny garnitur wcale nie jest tak uniwersalny. Wyjaśnia też obco brzmiące pojęcia, jak brustasza, grenadyna, cordovan, poszetka. Cały temat został ujęty rzeczowo i konkretnie, z praktycznymi poradami, wskazówkami i licznymi ciekawostkami.

Biografie projektantów

Każdy miłośnik mody powinien przeczytać przynajmniej jedną biografię projektanta-legendy, którego dzieła są znane i podziwiane na całym świecie. Polecamy między innymi takie pozycje, jak: „Louis Vuitton Francuska saga” Stephanie Bonvicini, „Coco Chanel. Legenda i życie” Justine Picardie, „Alexander McQueen. Krew pod skórą” Andrew Wilson czy też „Vivienne Westwood” Vivienne Westwood, Ian Kelly. Są one bez wątpienia godne uwagi.

Przeczytaj też: 21 cytatów na temat mody, które mogą posłużyć za życiowe motto

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Ania 14.06.2022

    Super artykuł dziękuje

Polecamy