Depresja i jej przyczyny

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Depresja dotyka ogromną liczbę ludzi na całym świecie. Na szczęście wiedza na temat tej choroby stale rośnie, dzięki czemu coraz łatwiej ją rozpoznać i zwalczyć. Jakie mogą być przyczyny wystąpienia depresji?

Czym jest depresja?

Depresja to w gruncie rzeczy zespół zaburzeń nastroju oraz aktywności. Jest to choroba, która w znaczący sposób wpływa na postrzeganie świata przez chorego, powodując stałe poczucie beznadziei, bezsilności oraz apatii. Nierzadko sprawia także, że chorzy izolują się od społeczeństwa czy nawet bliskich, nie są w stanie wywiązywać się ze swoich obowiązków, a także są skłonni do wyrządzenia sobie krzywdy lub popełnienia samobójstwa. Jest to zatem niezwykle poważna choroba, przy której warto zadbać o szybkie rozpoznanie i skuteczne leczenie. Co istotne, depresja u każdego może przebiegać nieco inaczej, w związku z czym wymaga ona indywidualnego podejścia do danego pacjenta. Najczęściej stosowana metoda leczenia to farmakoterapia połączona z psychoterapią. Obecnie receptę na leki antydepresyjne można uzyskać nawet w ramach konsultacji online – między innymi poprzez stronę https://receptomat.pl/.

Możliwe przyczyny depresji

Depresja to choroba o bardzo złożonych przyczynach. Jej źródłem mogą być różne czynniki, które w zależności od pacjenta składają się na wystąpienie tej dolegliwości w różnorodnych proporcjach. Można jednak wyróżnić kilka najbardziej znaczących powodów – za rozwój choroby może być odpowiedzialny każdy z nich bądź tylko niektóre.

Podłoże genetyczne

Z wielu badań naukowych wynika, że czynniki genetyczne mogą odgrywać bardzo ważną rolę w kontekście skłonności do depresji. Jeśli w danej rodzinie obecna jest historia zaburzeń nastroju, a także uzależnień, ryzyko pojawienia się choroby wzrasta nawet o kilkanaście procent. Zakłada się również, że im większa jest predyspozycja genetyczna, tym wcześniej może zacząć się rozwój depresji.

Przyczyny biologiczne

Kolejnym z czynników, które mogą powodować depresję, są zaburzenia w działaniu neuroprzekaźników. Mowa tu przede wszystkim o nieprawidłowym zarządzaniu poziomem dopaminy, noradrenaliny oraz serotoniny. Większość leków antydepresyjnych działa właśnie w tym obszarze, zapewniając sprawne działanie procesów związanych z przekazywaniem związków chemicznych kluczowych dla samopoczucia.

Rozwój depresji może mieć związek także z zachwianiem równowagi hormonalnej. Nierzadko obserwuje się ją wśród kobiet po porodzie czy też tych, które są w wieku menopauzy. Mowa zatem przede wszystkim o hormonach płciowych, choć depresja nierzadko dotyka także osoby, które mają problemy z hormonami tarczycy.

Przyczyny na tle psychologicznym

Na depresję często zapadają osoby, które przeżyły w swoim życiu pewnego rodzaju tragiczne wydarzenia. Mogą być to sytuacje takie jak wczesna utrata rodzica bądź obydwu rodziców czy też przykre zdarzenia na tle seksualnym. Ryzyko zachorowania na depresję zwiększają również stresujące okoliczności, między innymi problemy w pracy, utrata partnera czy nawet przeprowadzka.

Depresja towarzysząca innym chorobom

Na depresję zapadają niekiedy również osoby, które cierpią z powodu schorzeń mózgu. Są to choroby takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, padaczka czy nowotwory. Okazuje się także, że na rozwój depresji mogą wpływać dolegliwości związane z chronicznym ból.

Fot.: Anthony Tran/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Modne dodatki na lato – wyraź swój styl w letnich akcentach!
Modne dodatki na lato – wyraź swój styl w letnich akcentach!
W tym artykule odkryjemy najnowsze trendy i sprawdzimy, jakie najmodniejsze dodatki będą królować latem.
Czym warto się kierować, kupując buty online? Podpowiadamy!
Czym warto się kierować, kupując buty online? Podpowiadamy!
Dzięki naszym podpowiedziom unikniecie nieudanych zakupów.
Jak nosić jeansy z szerokimi nogawkami?
Jak nosić jeansy z szerokimi nogawkami?
Wejdź i poznaj 5 modnych sposobów na wykorzystanie jeansów z szerokimi nogawkami w Twoich stylizacjach. Czuj się komfortowo i stylowo w kulotach, szwedach czy dzwonach!
Ostatnie wpisy
Polecamy