Na jakiej podstawie jest wystawiane L4?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zwolnienie lekarskie, potocznie zwane L4, to dokument, który może być wystawiony wyłącznie przez lekarza. Zwolnienie stwierdza czasową niezdolność pracownika do wykonywania swoich obowiązków zawodowych, co usprawiedliwia jego nieobecność w miejscu pracy. Jak można uzyskać L4?

Zwolnienie lekarskie ma prawo wystawić nie tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lecz także lekarz specjalista i lekarz stomatolog. Na jakiej podstawie lekarz może wystawić L4? Po zgłoszeniu się pacjenta konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i badań. Następnie lekarz na podstawie własnej oceny stanu zdrowia pacjenta wypisuje zwolnienie, receptę bądź zleca dalsze badania w celu dokładniejszej diagnostyki. Co ważne, żaden lekarz – bez względu na swoją specjalizację – nie ma prawa przenosić obowiązku wystawienia zwolnienia na innego lekarza. Jeśli pracownik medyczny stwierdzi niezdolność pacjenta do wykonywania obowiązków zawodowych, to sam musi wystawić odpowiedni dokument.

Czy zwolnienie lekarskie można uzyskać podczas teleporady?

Od czasów pandemii koronawirusa coraz powszechniejsze stają się konsultacje lekarskie przeprowadzane w trybie zdalnym, nazywane także teleporadą, e-wizytą czy konsultacją online. Teleporada lekarska może zostać przeprowadzona podczas rozmowy telefonicznej, a także poprzez aplikacje komputerowe i internetowe umożliwiające połączenie wideo czy konwersację na czacie. Konsultacja zdalna jest pełnoprawną wizytą lekarską, stąd w jej trakcie lekarz może wystawić receptę i zwolnienie lekarskie. Przeprowadzanie teleporad ułatwia system elektronicznych zwolnień (E-ZLA), które obowiązują w Polsce od 2018 roku. Taka dokumentacja pomaga zaoszczędzić czas, ponieważ dokumentów stwierdzających tymczasową niezdolność do pracy nie musimy bezpośrednio przekazywać do pracodawcy.

Na e-wizytę możemy umówić się zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i w ramach prywatnych abonamentów medycznych. Jeśli zależy nam na czasie, możemy także skorzystać z serwisów medycznych oferujących konsultacje online przez całą dobę. Na portalach takich jak Receptomat.pl konsultację z wybranym specjalistą umówimy już w ciągu kilku minut.

Pacjent powinien pamiętać, że po zdobyciu zwolnienia lekarskiego jest zobowiązany do odpoczynku w celu poprawienia swojego stanu zdrowia. Jeśli pracuje na dwóch etatach, w dwóch różnych miejscach, o chorobie musi poinformować wszystkich pracodawców. W trakcie zwolnienia nie ma prawa wykonywać pracy dla jednego z pracodawców. Oszustwa związane ze zwolnieniami lekarskimi wiążą się z poważnymi konsekwencjami, na przykład zwolnieniem z pracy w trybie dyscyplinarnym.

Fot.: Mojca-Peter/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
To najlepsze maseczki nawilżające, które kupisz do 15 złotych
To najlepsze maseczki nawilżające, które kupisz do 15 złotych
Sprawdź nasze wybory najlepszych maseczek nawilżających z drogerii do 15 złotych.
Tej wiosny bufiaste rękawy będą w centrum uwagi. Wybrałyśmy z sieciówkowych ofert kilka wyjątkowych modeli
Tej wiosny bufiaste rękawy będą w centrum uwagi. Wybrałyśmy z sieciówkowych ofert kilka wyjątkowych modeli
Poszukałyśmy rzeczy do 140 złotych
Jak nosić jeansy z szerokimi nogawkami?
Jak nosić jeansy z szerokimi nogawkami?
Wejdź i poznaj 5 modnych sposobów na wykorzystanie jeansów z szerokimi nogawkami w Twoich stylizacjach. Czuj się komfortowo i stylowo w kulotach, szwedach czy dzwonach!
Ostatnie wpisy
Polecamy