Jak powinni dbać o plecy pracownicy biurowi?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pracownicy często skarżą się na bóle pleców. Wszystko przez to, że wiele godzin spędzają przy biurkach i komputerach. Jak mają zadbać o swój kręgosłup?

Osoby, które przez większą część dnia pracują w pozycji siedzącej, często zmagają się z bólem pleców. To popularna dolegliwość pracowników biurowych. Czy da się temu zaradzić? 

Praca w pozycji siedzącej może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych

Wielu pracowników biurowych przyznaje, że zdarza się, iż przez cały dzień nie wstają od komputera oraz dokumentów więcej niż dwa razy, a są też tacy, którzy nie wstają wcale! Siedzenie przez wiele godzin w jednej pozycji, często niekoniecznie zdrowej, na niezbyt wygodnym krześle to bez wątpienia katastrofa dla naszych pleców. Tylko czekać, aż pojawią się dolegliwości bólowe. 

Dlaczego plecy bolą od pozycji siedzącej?

Wielogodzinne siedzenie w pracy sprawia, że zmniejsza się elastyczność powięzi i włókna niejako się ze sobą „sklejają”. W efekcie tego ciało sztywnieje. Z czasem można będzie zauważyć, że jest coraz mniej gibkie, nie będziemy dawali rady np. dotknąć dłońmi palców stóp.

Warto zadbać o odpowiednie ćwiczenia

Chcąc uniknąć bólu pleców warto po każdej godzinie siedzenia za biurkiem zrobić 5 minut przerwy, by rozruszać zastygłe mięśnie. Wystarczy wziąć kilka głębokich wdechów i wydechów i unieść oraz opuścić ramiona. Warto też zrobić kilka skłonów do przodu i na bok oraz wykonać krążenia barków. Pomocne może być też ściąganie i rozluźnianie łopatek. 

Każde ćwiczenie warto powtórzyć kilkukrotnie i na koniec przeciągnąć się. Takie ćwiczenia przyniosą ulgę nie tylko plecom, ale i poprawią koncentrację. Istotne jest jednak to, by wykonywać je systematycznie, tylko wtedy przyniosą zamierzony skutek. Dobrym pomysłem jest ustawienie sobie dzwonka lub przypomnienia w telefonie, które poinformuje nas, że nadszedł czas na ćwiczenia naszych mięśni.

Warto korzystać z usług masażysty

Mając pracę siedzącą istotne jest, by regularnie odwiedzać masażystę, który fachowo zadba o nasze mięśnie. W niektórych dużych firmach (zazwyczaj korporacjach) oferowane są nawet masaże biurowe.

Masaże można sobie też robić regularnie samemu. Wystarczy zaopatrzyć się w lacrosse, roller piankowy czy piłeczkę do tenisa. Wystarczy się na niej położyć i ruszać w górę i dół, by przesuwała się po kręgosłupie. Wówczas zmniejszy się napięcie i sztywność mięśni oraz poprawi się krążenie.

Ważne jest też… picie wody

O organizm zawsze należy dbać nie tylko z zewnątrz, ale i od wewnątrz. Dlatego konieczne jest odpowiednie nawodnienie. Dzięki wodzie krążki międzykręgowe są dużo elastyczniejsze, a to zapobiega ewentualnym uszkodzeniom i urazom. Należy więc zadbać o to, by każdego dnia pić dużo wody. Dobrym pomysłem jest kupowanie jej w jak najbardziej oddalonym automacie, by dodatkowo zażyć trochę ruchu.

Zdj. główne: Icons8 Team/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Polecamy