Kostiumy w produkcjach filmowych odgrywają bardzo ważną rolę. Mówią nam o osobowości bohatera, wprowadzają w krąg kulturowy, a niekiedy także wyznaczają nowe trendy. Bohaterowie filmów i seriali stają się wtedy prawdziwymi ikonami mody. Sprawdź, którzy z nich zasłużyli sobie na to miano.
Kultowy film i kultowa postać grana przez Audrey Hepburn sprawiły, że kobiety zaczęły interesować się eleganckim, choć niewymuszonym stylem. Główna bohaterka spopularyzowała na szerszą skalę małą czarną połączoną ze sznurem lśniących pereł. Doskonałe stylizacje w połączeniu z naturalnym wdziękiem bohaterki sprawiły, że stała się ona prawdziwą ikoną mody.
Zestawienia najlepiej ubranych męskich postaci nie mógł otworzyć nikt inny, jak Rick Blaine z filmu „Casablanca”. Postać, w którą wcielił się Humphrey Bogart, przez większość filmu nosi na sobie elegancki smoking. Jednak to stylizacja z prochowcem i kapeluszem typu fedora najbardziej zapadła widzom w pamięć. Dziś przeżywamy powrót trendów z lat 40., nic więc nie stoi na przeszkodzie, by naśladować styl Blaine’a.
W filmie „Pretty woman” mogliśmy przyglądać się niesamowitej przemianie głównej bohaterki – z kobiety lekkich obyczajów do eleganckiej damy. Metamorfoza odbywała się nie tylko na poziomie mentalnym, lecz także stylowym. Kostiumografka Marilyn Vance stworzyła mnóstwo udanych stylizacji. Widzom najbardziej zapadła w pamięć czerwona aksamitna sukienka. Do dziś wytwórnia krawiecka Western Costumes w okolicach walentynek dostaje tysiące próśb o uszycie kopii tej sukienki.
Wróćmy jeszcze do filmowych amantów i filmu o losach sprzedawcy części fabrycznych. Głównego bohatera, granego przez Marlona Brando, najczęściej mogliśmy oglądać w T-shircie z okrągłym dekoltem i jeansach. Choć to niezwykle basicowy zestaw, to do dziś jest on uznawany za jedną z najbardziej kultowych męskich stylizacji filmowych.
Gdy w połowie lat 90. na ekranach kin pojawił się film „Słodkie zmartwienia” z Alicią Silverstone i Stacey Dash w rolach głównych, widzki oszalały na punkcie pokazanej tam mody. Kostiumami inspirowali się światowi projektanci, a nawet kostiumograf serialu „Plotkara”.
Choć stylizacja Jima Starka, tak jak w przypadku stroju Stanleya Kowalskiego, składała się z T-shirtu i jeansów, to charakteru dodawała jej czerwona, cienka kurtka z kołnierzykiem. Bomberka stała się kultowym elementem aktora Jamesa Deana i jest z nim kojarzona po dziś dzień. Nawiązanie do niej pojawiło się nawet w piosence „American Pie” Dona McLeana.
Na uwagę zasługują nie tylko stylizacje głównej bohaterki, lecz wszystkie kostiumy w filmie „Diabeł ubiera się u Prady”. Na przygotowanie kostiumów wydano ponad milion dolarów. Samą Meryl Streep mogliśmy oglądać w aż 60 stylizacjach, a do każdej z nich miała do wyboru kilkanaście torebek. Za pracę przy filmie kostiumografka Patricia Field została nominowana do Oscara oraz nagrody BAFTA w kategorii najlepsze kostiumy.
Zestawienie zamyka najlepiej ubrany mężczyzna srebrnego ekranu, James Bond. Agent 007 znany jest ze swoich kultowych, perfekcyjnych stylizacji. Na dzień jasnoszary lub granatowy garnitur, a na wieczór elegancki smoking. Trudno odmówić bohaterowi modowego kunsztu.
Zdj. główne: Annie Spratt/unsplash.com