Tonowanie włosów – o co w nim chodzi?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dla osób, które często farbują włosy, doskonałą alternatywą jest ich tonowanie. Metoda ta nie przewiduje użycia mocnego środka chemicznego, jakim jest amoniak. Znajduje się on w większości farb i bardzo źle wpływa na włosy. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na zabieg tonowania?

Na czym polega zabieg tonowania włosów?

Tonowanie włosów ma na celu zastąpienie procesu farbowania. Koloryzacja farbami mocno ingeruje w strukturę włosa i uszkadza ją. Do niedawna nie było innej możliwości, niż nakładanie farby na włosy w celu poprawienia lub zmiany ich koloru. Tonowanie ma na celu odświeżenie koloru. W przypadku tego zabiegu nie są stosowane mocne środki chemiczne. Toner jest całkowicie bezpieczny, nawet dla delikatnych i cienkich włosów. 

Z czasem jasne kolory mają to do siebie, że utleniają się i kolor staje się lekko żółtawy. Nie jest to pożądany efekt. Dlatego toner często wykorzystuje się w przypadku takich włosów, aby zniwelować żółty odcień. Natomiast włosy ciemne mogą z czasem blaknąć i sprawiać wrażenie matowych. Wpływ na to mają np. czynniki atmosferyczne, takie jak słońce. Aby zachować piękny kolor włosów, wystarczy nałożyć na nie toner. Oczywiście odpowiednio dobrany.

Jak wygląda tonowanie włosów?

Zabieg ten przeprowadza się w salonie fryzjerskim. Działanie na własną rękę nie jest w tym przypadku wskazane. Na mokre włosy, jeszcze na myjce fryzjerskiej nakłada się toner. Nałożenie całej mieszanki powinno być bardzo sprawne i szybkie, a włosy muszą być dokładnie rozczesane. Fryzjer nadzoruje cały zabieg, sprawdzając na bieżąco odcień, który pojawia się na włosach. Zasada jest jedna, im jaśniejsze włosy, tym toner należy trzymać krócej. Niekiedy wystarczyć może jedynie kilka minut. Po zabiegu włosy należy dokładnie spłukać i zastosować odpowiednią pielęgnację.

Zabieg nie trwa długo, a efekt jest bardzo naturalny

Tonowanie włosów nie wysusza ich struktury, a co najważniejsze, nie niszczy włosów. Ważne, aby produkt był dobrej jakości, dlatego polecane są jedynie preparaty typowo fryzjerskie. Tonery różnią się nie tylko jakością, ale także przeznaczeniem. Niektóre mają na celu zneutralizowanie koloru żółtego, inne mają za zadanie poprawić koloryt.

Dlaczego tonowanie jest lepsze niż farbowanie?

Tonowanie to zabieg całkowicie nieinwazyjny, który pozwoli nam zmienić barwę naszych włosów. Nada kolorowi głębię i poprawi nasz wygląd. Często dobre produkty wzbogacane są o składniki odżywcze. Oczywiście takie połączenie ma zbawienny wpływ na włosy. Dodaje im blasku, a do tego poprawia ich ogólną kondycję. 

Co ważne, toner nie przedostaje się do wnętrza włosa, tak jak to się dzieje w przypadku farbowania. Pozostaje on wyłącznie na powierzchni i tworzy lekką poświatę. Sam zabieg tonowania jest mniej trwały, niż farbowanie, i należy go powtarzać częściej. Jednak jego delikatna formuła sprawia, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Toner może być stosowany na całej głowie, ale również na pojedynczych pasmach. W przypadku naturalnych włosów, pojedyncze jaśniejsze pasemka stworzą efekt refleksów słonecznych. Taki look jest bardzo naturalny i będzie widoczny przez dłuższy czas. Toner pozwala także tworzyć taki efekt jak ombre. Wszystkie efekty po pewnym czasie znikają i włosy powracają do poprzedniego stanu. Warto jednak pamiętać, że toner nie służy rozjaśnianiu ani przyciemnianiu włosów na stałe.

Zdjęcie główne: averie woodard/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Polecamy