Każdego dnia rano masz wrażenie, że Twoja twarz jest opuchnięta i już na wstępie psuje Ci to nastrój? Dowiedz się, jak sobie z tym poradzić. Być może ma to związek z błędami, które popełniasz przed snem. Łatwo je wyeliminować!
Jeżeli sądzisz, że poranna opuchlizna na twarzy ma związek z nieprawidłową pielęgnacją, to jesteś w błędzie. A przynajmniej niezbyt blisko najczęstszej przyczyny takiego stanu rzeczy. Obrzęk twarzy jest związany z nagromadzeniem płynu w tkankach i pojawia się, gdy nieprawidłowo nawadniamy organizm.
Mówiąc o nieprawidłowym nawodnieniu, mamy na myśli nie tylko to, gdy pijesz zbyt mało wody. Możesz przed snem wypić jej za dużo!
Nawyk posiadania na nocnej szafce szklanki wody lub butelki przy łóżku czas puścić więc w niepamięć. Oczywiście nie oznacza to, że nie możesz zrobić łyka wody, gdy poczujesz pragnienie. Ważne, aby nie wypijać na raz dużej ilości płynów, bo to będzie miało swoje przykre konsekwencje. Opuchlizna twarzy, wyraźnie widoczne worki pod oczami – tego przecież chcesz uniknąć. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie, ale w małych ilościach i z odstępami czasowymi.
Kolejnym wieczornym grzeszkiem, który sprzyja powstawaniu porannej opuchlizny twarzy, jest podjadanie bogatych w sól posiłków i przekąsek. Trudno tego uniknąć, zwłaszcza podczas wieczornego oglądania telewizji. W końcu kto by nie lubił chipsów? Dla zdrowia i urody warto jednak porzucić ten nawyk, prawda?
No dobrze, ale co wtedy, kiedy twarz już jest opuchnięta o poranku? Czy nie ma innej możliwości niż pogodzenie się z tym faktem? Niekoniecznie. Przed snem włóż do lodówki roller i wykonaj nim o poranku delikatny masaż twarzy. Hitem pielęgnacyjnym, który także może pomóc przy opuchliźnie, jest kamień gua sha.
Dobrym sposobem jest także stosowanie hydrożelowych płatków pod oczy. Nie zapominaj także o masce w płachcie nasączonej substancjami nawadniającymi.
Nie zapominaj także o tym, aby kontrolować swoje wyniki badań. Jeżeli poranna opuchlizna zdarza się często, warto skonsultować się z lekarzem, który pokieruje do wykonania konkretnej diagnostyki, chociażby w kierunku chorób tarczycy.
W większości przypadków na szczęście wystarczy ograniczenie potraw z wysoką zawartością soli oraz picia dużych ilości wody przed snem.
Zdj. główne: Camille Brodard/unsplash.com