Wiele prawdy jest w powiedzeniu – jak Cię widzą, tak Cię piszą – dlatego skorzystaj z naszych wskazówek i stwórz idealną stylizację na rozmowę o pracę. Wbrew pozorom stanowi ona bardzo ważny element w całej sytuacji.
Szansę na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia mamy tylko jedną. Szczególnie jeśli w grę wchodzi taka sytuacja, jak rozmowa kwalifikacyjna. Spóźnienie od razu ustawi nas na straconej pozycji, podobnie jak nieodpowiedni strój.
Nie wolno pojawić się w brudnych, poplamionych czy wygniecionych ubraniach oraz w sukienkach i spódnicach długości mini. Odpadają również prześwitujące bluzki i koszule (albo za małe, rozchodzące się na biuście), ale też okulary przeciwsłoneczne, sandały i wyrazista, ciężka biżuteria.
Przedstawiamy propozycje, jak najlepiej ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną.
To, czy nasz strój będzie bardzo elegancki, biznesowy, czy raczej w stylu smart casual (nie casual!), zależy od miejsca pracy oraz stanowiska, na które aplikujemy. Warto w tym celu zajrzeć na stronę internetową firmy oraz jej profile w mediach społecznościowych.
Jeśli chodzi o stanowiska wyższego szczebla, jak menadżer, kierownik czy dyrektor, oraz opierające się na bezpośrednim kontakcie z klientem, jak to jest na przykład w banku, to tutaj najlepiej postawić na nienaganną elegancję.
W pozostałych przypadkach, branżach kreatywnych oraz firmach, gdzie panuje luźna atmosfera, możemy pozwolić sobie na wspomniany już styl smart casual, czyli półformalny, nazywany sportową elegancją. Zapamiętajmy też, że zawsze lepiej ubrać się zbyt elegancko aniżeli zbyt na luzie.
Doskonale będzie prezentował się szalenie modny garnitur damski – w granacie, butelkowej zieleni, ciemnym fiolecie lub klasycznej czerni, choć tutaj lepiej dobrać „ciekawszą” górę, na przykład z fikuśnym kołnierzykiem czy ozdobną linią guzików. Można postawić też na subtelny wzór, jeśli miejsce nie wymaga od nas sztywnego dress code’u.
Świetnym wyborem są też spodnie i elegancki sweter wykonany z wysokiej jakości tkaniny, który będzie bardzo dobrze układał się na sylwetce.
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wspomniany garnitur albo po prostu spodnie materiałowe i koszulę lub elegancką bluzkę koszulową, czy może postawimy na garsonkę (spódnica nie krótsza niż do kolan!), to buty nie powinny mieć odkrytych palców. W złym guście będzie pojawienie się w sandałach czy klapkach, choćby najmodniejszych. Dodatkowo do spódnicy nosimy rajstopy, nawet latem.
Jeśli zaś chodzi o biżuterię, najlepiej kierować się zasadą mniej znaczy więcej i pozostać przy zegarku i delikatnym naszyjniku lub kolczykach. Sytuacja zmienia się, gdy aplikujemy o posadę w branży kreatywnej, artystycznej. Wówczas będzie ona mile widziana i nie trzeba tak mocno się hamować.
Nie ma też co szaleć, gdyż codzienność agencyjna czy firmowa to jedno, a rozmowa kwalifikacyjna to drugie i zawsze trzeba pamiętać o eleganckim, schludnym i prostym stroju.
Należy ponadto zwrócić uwagę na wygodę – zarówno ubrania, jak i buty nie mogą nas uwierać, obcierać czy cisnąć. Wówczas ciężko będzie skupić się na udzielaniu merytorycznych odpowiedzi.
Przeczytaj też: https://fashionspy.pl/lekcje-stylu/jak-dobrac-kolczyki-do-ksztaltu-twarzy-podpowiadamy/
Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com