Jak używać retinolu? Oto przewodnik dla początkujących

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Retinolu używa coraz więcej osób, nic więc dziwnego, że jest popularny. Skąd wynika jego powodzenie? Czy warto go używać? Jakich efektów można się spodziewać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest retinol?

Retinoidy to witaminy A, które przekształcają się w kwas retinowy. Mogą występować w różnych stężeniach. Te silniejsze mają o wiele skuteczniejsze działanie i dostępne są na receptę. Ze względu na swoje intensywne działanie powinny być stosowane pod nadzorem lekarza.

Retinol to najpopularniejsza forma retinoidów. Jego stężenie przynosi widoczne efekty i jest na tyle bezpieczny, że możemy go używać samodzielnie w domu.

Działanie retinolu

O korzyściach płynących z regularnego stosowania retinolu można mówić naprawdę długo. W skrócie przedstawiamy te najważniejsze:

  • zapobieganie zmarszczkom – retinol nie tylko eliminuje zmarszczki, lecz także zapobiega powstawaniu nowych;
  • przywracanie blasku szarej i zmęczonej skórze – retinol złuszcza warstwę martwego naskórka, przywraca twarzy zdrowy koloryt i blask;
  • leczenie trądziku – regularne stosowanie retinolu zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry, a tym samym zapobiega powstawaniu wyprysków;
  • wyrównanie kolorytu cery – jeśli borykasz się z przebarwieniami, stosowanie retinolu pozwoli Ci skutecznie się ich pozbyć;
  • spowalnianie procesu starzenia – po 30. roku życia proces regeneracji komórek naskórka przebiega wolniej. Retinol wnika w skórę i przyspiesza regenerację komórek, a cera jest dłużej świeża i gładka.

Jaki rodzaj retinolu jest najlepszy?

Jak już wcześniej pisaliśmy, retinol to jeden z rodzajów retinoidów. Formuły retinolu, które możemy dostać w drogeriach, mogą zawierać palmitynian retinylu (najsłabsze stężenie), retinol (najbardziej tolerowany przez wszystkie rodzaje skóry), aldehyd retinowy (jedno z silniejszych stężeń) lub adapelen, który często wykorzystywany jest przy leczeniu silnego trądziku. Istnieją także jeszcze silniejsze stężenia retinoidów, lecz są one dostępne na receptę i można je stosować po konsultacji z lekarzem.

Więc który rodzaj retinoidów będzie dla nas odpowiedni? Najbezpieczniej zacząć od najsłabszego stężenia i stopniowo zwiększać moc substancji. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie retinolu, który sprawdza się w przypadku każdego rodzaju skóry.

Jak często używać retinolu?

Na dobry początek zalecane jest stosowanie retinolu 2–3 razy w tygodniu. Wybierz produkt, który oprócz retinolu będzie zawierał również składniki nawilżające, jak np. gliceryna lub kwas hialuronowy. Po nałożeniu preparatu zaaplikuj na cerę krem nawilżający, by nie zniszczyć bariery ochronnej skóry.

Po kilku dniach od użycia retinolu możesz zaobserwować na swojej cerze tzw. czystkę retinolową. Skóra może się łuszczyć, być zaczerwieniona, mogą pojawiać się wypryski. Nie jest to jednak powód do niepokoju i zaprzestania kuracji. Po kilku użyciach skóra przyzwyczai się do retinolu i objawy ustaną.

Co robić i czego nie robić podczas stosowania retinolu?

  • Wybierz odpowiednią moc retinolu, dostosowaną do potrzeb Twojej cery. Po odpowiednio długim stosowaniu widoczne efekty można zauważyć zarówno przy stosowaniu mniejszego, jak i większego stężenia.
  • Używaj retinolu na noc.
  • Pamiętaj o stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej na noc.
  • Nie łącz kuracji retinolowej z produktami przeciwtrądzikowymi, kwasami oraz peelingami.

zdj. główne: Jess @ Harper Sunday/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Polecamy